
HAŁAS :W CENTRUM
Jazgot, Rumor, Raban.
Jednocześnie niemilknący, nieznośny szum.
Łącznie: miejska kakofonia.
Miejski hałas.
Jest obecny.
Drażni.
Wyczerpuje.
Sprawia fizyczny ból.
Wyrządza trwałe szkody w organizmach.
Zagłusza myśli.
Utrudnia rozmowy.
Zanieczyszcza miejską przestrzeń i zniechęca do przebywania w niej.
Psuje miasto.
Dzisiaj już mało kto gloryfikuje miejski hałas jako symbol intensywności, prędkości i rozwoju. Zdecydowanie reagujemy, gdy padamy ofiarą hałaśliwych demonstracji siły – otwartych aktów akustycznego maczyzmu w miejskiej przestrzeni. Przywykliśmy jednak do codziennego, stałego poziomu dźwiękowej przemocy w mieście. Przyzwyczailiśmy się traktować powszechny i wszechogarniający hałas z wyrozumiałością, jakbyśmy uznawali hałas za nieodzowny składnik i cenę, jaką należy płacić za życie w mieście, za miejskie wygody i miejski dobrobyt. Nauczyliśmy się szukać ciszy w „zaciszu” domowym. A najlepiej poza miastem.
PROJEKT
Celem projektu jest dostrzeżenie i zrozumienie miejskiego hałasu jako zjawiska psychofizycznego, społecznego, kulturowego i ekonomicznego, a przede wszystkim – przestrzennego. Hałas jest rezultatem sposobu zagospodarowania i użytkowania miejskich przestrzeni, jednocześnie warunkując odbiór i wykorzystanie przestrzeni miasta. Stanowi problem urbanistyczny, bez którego rozwiązania miasto nie będzie ani przyjazne, ani szczęśliwe.
Zagadnienie podejmują Oddział Warszawski Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej. Planowane działania będą miały jednocześnie publiczny charakter dyskusyjny (wykłady i warsztaty prowadzone przez ekspertów w ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury), jak i charakter projektowy (zadania kursowe na Wydziale Architektury PW). Będziemy działać w stałym odniesieniu do uwarunkowań Nowego Centrum Warszawy, jak i wdrażać doświadczenia i wzorce w ramach działań taktycznych w przestrzeni miasta.
W pawilonie ZODIAK przy Pasażu „Wiecha”, w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich przy ulicy Foksal, na Wydziale Architektury przy ulicy Koszykowej czy w siedzibach naszych partnerów, a także za pośrednictwem mediów tradycyjnych oraz w globalnej przestrzeni wirtualnej kanałów streamingowych i mediów społecznościowych – zrealizujemy program edukacyjny poświęcony problematyce hałasu: w centrum i zgromadzimy kompendium wiedzy dla profesjonalistów i mieszkańców. Będziemy pracować warsztatowo. Będziemy dyskutować. I bardziej niż kiedykolwiek wcześniej: będziemy się wsłuchiwać. Słuchać.
Jednocześnie, słuchając, będziemy projektować. Przedsięwzięcie zakończy realizacja wybranej w drodze wewnętrznego konkursu interwencji przestrzennej dedykowanej zagadnieniu hałasu w mieście. Działanie będzie polegało na budowie elementów przestrzennych w postaci instalacji architektonicznej w przestrzeni Pasażu Stefana „Wiecha” Wiecheckiego w samym centrum stolicy. Jej wyraz, forma oraz realizacja pozostaną w gestii młodych projektantów – architektek i architektów, studentów Wydziału Architektury PW.
hałas :w centrum stanowi kontynuację cyklu poświęconego najbardziej aktualnym tematom z problematyki planowania i użytkowania przestrzeni miejskiej. Edycja w roku 2022 poświęcona była zagadnieniu Wody: w centrum. W kolejnych latach poruszymy takie tematy jak: zarządzanie odpadami, światło, bioróżnorodność, zieleń, parkowanie czy obecność dzikich zwierząt w mieście.
HARMONOGRAM HAŁAS :W CENTRUM 2023
